Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler

Dünya kıyıları, 1,16 milyon kilometre uzunluğunda, on binlerce plajı barındırıyor. Bazıları Rio de Janeiro ve Honolulu gibi dünyaca ünlüdür, diğerleri ise sadece yerel halk tarafından bilinir. Bugünün incelemesinde, dünyanın az bilinen ancak çok güzel plajları yer alıyor ki bunlar deneyimli turistleri bile şaşırtabilir.

İçindekiler

  • Kıskançlık uyandıran fotoğraflar için: Avrupa'nın en iyi plajları;
  • Beyaz kumlar ve turkuaz dalgalarla: İki Amerika'nın en iyi plajları;
  • Afrika'nın altın kumları: Afrika'nın en güzel plajları;
  • Resim gibi ve dokunulmamış: Dünyanın en güzel plajları ve en iyi Asya plajları;
  • Kuzeyden güneye: Rusya'nın en güzel plajları.

Kıskançlık uyandıran fotoğraflar için: Avrupa'nın en iyi plajları

Dünyanın en güzel plajları listesinde ilk sıraları düzenli olarak İspanyol Formentera, Yunan Navagio ve İtalyan Positano işgal ediyor. Sizi bu şaşırtmıyor mu? O zaman, aşağıda daha az turistik seçeneklere göz atın.

Sardinya'nın en güzel plajı - Porto Giunco, İtalya

200 güzel Sardinya plajı arasında, Porto Giunco boyutlarıyla (800 metreden fazla) öne çıkıyor - en yoğun sezonlarda bile kalabalık olmaz. Denizi lagünden ayıran geniş bir pembe kum şeridi üzerinde, pembe flamingoların yaşadığı bir lagün bulunmaktadır. Barlarda içecek satın alabilir, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Porto Giunco'nun üzerinde, 17. yüzyıldan kalma 9 metre yüksekliğinde Aragon kulesi bulunmaktadır - dik tırmanış büyük bir manzara ile ödüllendirilir. Porto Giunco'ya en yakın şehir Villasimius'dur. Cagliari'den yolculuk yaklaşık bir saat sürer.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Yunanistan'ın güzel gizli plajı - Aretes, Halkidiki

Dünya genelinden yılda 22 milyon turistin akınına uğrayan Yunan plajlarından sakinlik beklemek zordur. Ancak Aretes Körfezi'nin izole çam koylarında, Halkidiki'nin turizm patlamasından önce nasıl olduğunu hissedebilirsiniz.

En büyük plajda sadece sezonun en yoğun zamanlarında çalışan bir bar bulunmaktadır; diğerlerinde hizmet verilmemektedir, bu yüzden gerekli olan her şeyi yanınızda getirmek daha iyidir.

Plaja yakın küçük bir otel ve taverna bulunmaktadır. Aretes, asfalt bir yoldan, sonunda küçük bir toprak yol bölümüyle, Toroni köyünden 5 km uzaklıktadır.

Fransız Pireneleri'nin en güzel plajı - Argelès-sur-Mer, Languedoc-Roussillon

Argelès-sur-Mer kasabasının 7 kilometrelik sahil şeridi, mavi bayrakla ödüllendirilmiş ve dünyanın en temiz plajlarından biri olarak kabul ediliyor ve Fransız kıyısının bu bölümünde en iyisi olarak biliniyor. Çakıl tercih edenler için biraz daha ileride, Racou'da 2 kilometrelik taşlık bir sahil bulunmaktadır. Plajın en keyifli kısmı, sahil yolu ve çam ormanına bitişik olan merkezi bölgedir. Argelès-sur-Mer'de kalabilirsiniz, Katalan tarzında, merkezinde iyi korunmuş eski sokaklarla çevrili resimlik bir kasabadır. Turistik Collioure'dan arabayla yalnızca 15 dakika sürecektir, kendi plajı pek de iyi değildir.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Beyaz kumlar ve turkuaz dalgalarla: İki Amerika'nın en iyi plajları

İpanema, Copacabana ya da Miami Plajı mı? Bu plajlar dünyaca ünlüdür ve biz olmadan da bilinir. İki Amerika'nın en iyi plajları arasında yer alan diğer plajları sizlere anlatacağız.

Brezilya'nın en güzel plajı - Fernando de Noronha

Brezilya, Güney Amerika'nın topraklarının %50'sine sahiptir - ve bu ülkenin en iyi plajlarına ev sahipliği yapar. Kıtanın bir saatlik yolculuğu uzaklığındaki Fernando de Noronha volkanik takım adasını ziyaret edin - plajları dünyanın en güzel olarak kabul edilir, ancak arasından öne çıkan Sancho Koyu vardır. Kıyıya inmek için ahşap köprülerden, dik merdivenlerden ve keskin taşlardan geçmek zorunda kalacaksınız. Ancak sonuç buna değer: yumuşak kum, berrak su, yoğun tropik bitki örtüsü, deniz kaplumbağaları, yunuslar, albatroslar ve insanlar için zararsız köpekbalıkları arasında yüzmek mümkündür. Dünyanın en iyi yeri değil mi? Büyük Brezilya şehirlerinden takım adasına en kolay uçakla ulaşılabilir, ardından Sancho Koyu'na otobüsle gidilebilir.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

İki okyanus arasındaki en güzel plaj - Cayo de Agua, Venezuela

Venezuela'nın en güzel plajı, Los Roques koruma altındaki takımadasının en batı noktasında yer almaktadır, yerel turizm merkezi Gran Roque Adası'ndan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta su yoluyla. Dünya çapında tanınan küçük plaj adası Cayo de Agua, beyaz kumu, inanılmaz mavi deniz suyu ve doğal "barajı" ile bilinir - adalar arasındaki kum sığlığı, iki okyanus arasında dolaşmanıza olanak tanır. Adaya bir tur ile veya kendi başınıza, bir tekne kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Koruma altındaki alanda tatlı su kaynakları, mağazalar ve diğer altyapı olanakları olmadığını unutmayın.
Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Dünyanın en güzel plajı ve tarihi dokusuyla — Playa Ruinas, Meksika

El Castillo - Tulum'da, Yucatan Yarımadası'nda bulunan Maya halkının antik tapınağıdır. Tropikal bitki örtüsüyle çevrili kalıntılardan, küçük ve muhteşem güzellikteki denize inebilirsiniz. Dünya genelinden gelen turistlerin kalabalığı olmadan fotoğraf çekmek istiyorsanız sabah 10:00'dan önce veya akşam 4:00'ten sonra gelin. Geri kalan zamanı El Paraiso plajında geçirebilirsiniz, adı (cennet) her şeyi anlatıyor. Tulum, Cancun'dan yaklaşık 180 km uzaklıkta olup, kasabaya en kolay ulaşım şekli araçla veya Playa del Carmen şehrinin ulaşım merkezinden otobüsle ulaşmaktır.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

En güzel "korsan" plajı - Dry Tortugas, Florida, ABD

Meksika Körfezi'ndeki Dry Tortugas adalarının ana cazibe merkezi 19. yüzyılda korsanlarla mücadele için inşa edilen Fort Jefferson'dır. Zarif beyaz kumlar sahil şeridi boyunca, eski kale duvarlarının altında dahil. Sakin turkuaz su ve "Karayip Korsanları" atmosferi, Dry Tortugas'ı dünyanın en güzel plajları listesinde haklı bir yer edinir. Adalara ulaşmak için bir tekne kiralayabilir veya Key West'ten feribota binebilirsiniz, tek yönlü yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürer.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Afrika'nın altın kumları: Afrika'nın en güzel plajları

Afrika kıyılarından bahsedildiğinde Rus turistlerin favorileri ilk akla gelenlerdir:

  • Mısır
  • Fas
  • Tunus

Ancak bu ülkeler, "siyah kıtanın" kıyılarında plaj tatili deneyimini tam anlamıyla temsil etmezler.

Seyseller'deki en güzel plaj - Petite Anse, Mahé

Turizm, Seyseller Adaları ekonomisine %50'ye kadar katkı sağlar. Neden mi - bunu Mahé adasındaki Petite Anse'nin kartlık plajında anlamak mümkün. Sessiz kristal berraklığında su, kumul plajı, zengin deniz yaşamı - burada dünyanın her yerinden dalgıçlar ve çocuklu aileler mükemmel vakit geçirebilir. Petite Anse'de konaklama için Four Seasons Seychelles otelinde oda rezervesi yapmanız önerilir. Diğer adanın bir kısmından geliyorsanız, çünkü park yeri sınırlıdır, erken gelmek önemlidir. Sonrasında sizi otelin güvenlik görevlileriyle 20 dakikalık bir dağ inişi ve kontrol beklemektedir.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Dünyanın en güzel kaplumbağa plajı - Nosy Iranja, Madagaskar

Nosy Iranja, Nusi-Be takım adasının iki küçük adasını uzun bir kumul ile birbirine bağlar. Gelgit sırasında kumul boyunca bir adadan diğerine geçebilirsiniz - ancak gelgitlere dikkat edin! Nosy Iranja-Be kıyıları, ince beyaz kumu, berrak akvamarin lagün suyunu, zengin tropik bitki örtüsünü ve geceleyin yumurtalarını yapan deniz kaplumbağalarını seyredebileceğiniz Nosy Iranja-Keli plajıyla büyüler.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Güney Afrika'nın en güzel plajı - Bloubergstrand, Cape Town

Kapstadt'ın en güzel deniz kıyısının uzun adı "Mavi Dağ Plajı" olarak çevrilebilir. Beyaz kum şeridi, 48 kilometre boyunca kıyıya yayılmış ve dünya çapında Stellenbosch Dağı'nın muhteşem manzarası ile tanınır, ki bu da kobalt mavisi körfezin üstünde yükselir. Rüzgarlı kıyıda yüzmek soğuktur - ancak sörfçülerin ve uçurtma sörfçülerinin manzaraya fotojeniklik kattığı hünerlerini izleyebilirsiniz. Kapstadt'a yaklaştıkça, deniz boyunca şık restoranlarla dolu prestijli bir bölge uzanır, burada deniz manzarasının keyfini çıkararak öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Resim gibi ve dokunulmamış: Dünyanın en güzel plajları ve en iyi Asya plajları

Birçok turist, dünyanın en güzel plajlarının Asya'da olduğuna inanıyor. Tartışmayacağız - sadece dünyanın en ilham verici fotoğraflarını çekmek için daha az kalabalık birçok seçenekten bazılarını seçelim.

Tayland'ın en güzel turistik olmayan plajı - Koh Yao Noi

Eğer Phuket'in kalabalık kıyıları sıkıcı geliyorsa, yolcu teknesine binin ve doğuya doğru bir yolculuğa çıkın. Phang Nga Körfezi'nde, turizm altyapısı tarafından henüz bozulmamış iki küçük adacık bulacaksınız. Çoğu plaja, uygarlık belirtileri olmayan toprak yollardan ulaşılabilir ve dünyanın dört bir yanından gelen diğer tatilcilerle beyaz kumsalda karşılaşma olasılığınız pek yüksek değildir. Turizm altyapısının gelişimine kısıtlamalar getirilmesi nedeniyle, ada Conservation International ve National Geographic Traveler'dan ödüller aldı.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Goa'nın en güzel plajı - Ashwem, Goa

Kalabalıktan uzak, dolaşan sokak köpekleri ve her yerde bulunan ineklerden uzak, temiz kumlar ve nefes kesen manzaralar, doğayla bütünleşerek tatilinizi konfor içinde geçirmeniz için hafif altyapı - Goa plaj eyaleti için nadir bir kombinasyon. Ashwem Plajı'nda ihtiyacınız olan her şey mevcut - ve gereksiz olan her şey yok. Turistik olmayan mevsimde, Ashwem'in ince temiz kumlarına zeytin yeşil deniz kaplumbağaları yumurta bırakır, yavrularını kışın suda görebilirsiniz. Uzun kumsal şeridi boyunca resim gibi hindistan cevizlerini ve hatta banyan ağaçlarını görebilirsiniz. Kıyıda, denize doğru sivri kayalıklardan uzakta konumlanmanız daha iyidir, burada keskin taşlar olabilir.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Myanmar'ın en güzel plajı - Ngapali

Myanmar'ın en iyi tatil yeri Ngapali, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen turistlerle henüz kalabalık değil. 3 km boyunca uzanan yoğun beyaz kum şeridi, turkuaz deniz ve palmiye ağaçları arasında yer alır, resim gibi koylar ve küçük koylar oluşturarak. 2016 yılında TripAdvisor'a göre Asya'nın en iyi plajı seçildi. Otellerin ve restoranların bol olmasına rağmen, burada huzurlu bir dinlenme için yeterince yer vardır, ancak plaj hizmetlerini sevenler masaj yaptırabilir veya deniz manzaralı bir kafede yemek yiyebilirler.

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Kuzeyden güneye: Rusya'nın en güzel plajları

Rusya dünya genelinde plaj sayısı bakımından dördüncü sıradadır. Şaşırdınız mı? Ülkemizin sahil şeridinin uzunluğu 23.000 km'dir - ve bu sahil şeridinde dünyanın en güzel plajlarından sayılabilecek birçok plaj bulunmaktadır.

Rus Baltık Denizi'nin en güzel plajı - Yantarny, Kaliningrad

Rusya'daki ilk ve bugüne kadar tek plaj, dünya çapında saygın bir ödül olan Mavi Bayrak'la onurlandırılan Yantarny'de bulunmaktadır, Kaliningrad'a yaklaşık 50 km uzaklıkta. Serin ama sığ denizin altındaki kum çok temizdir, sahil iyi donanımlıdır, özellikle mobilitesi kısıtlı olanlar için. Sezonun en yoğun zamanlarında bile kilometrelerce uzanan kumsalda turistler fazla değildir.

Fırtına sonrası bir parça amber bulma olasılığı hoş bir bonus.
Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Yantarny on the Curonian Spit. Photo: Belikart / Shutterstock

En güzel Karadeniz plajı - Belyaus Burnu, Kırım

Kalabalıktan uzaklaşıp harika Kırım doğasıyla baş başa kalmak istiyorsanız, tercihiniz Tarkhankut Burnu olmalı. Ünlü kayalar arasında dağınık, beyaz kumlu ve fırtınalardan sonra bile berrak turkuaz suya sahip tenha plajlar, "Kırım Maldivleri" olarak anılıyor. Karadeniz'i ve Donuzlav Körfezi'ni ayıran Belyaus Burnu, bölgenin ve hatta dünyanın en resimlik yerlerinden biri, kuşkusuz.

Burnun üzerinde bir otel ve kamp alanı bulunsa da, çoğu turist buraya vahşi doğada, çadırlarda yaşamak için gelir - 10 kilometrelik plaj şeridinde herkes için yer bulunabilir.
Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

En güzel Pasifik Okyanusu kıyısı plajı - Trëozerye, Primorsky Krayı

Dünyanın en güzel plajları, duymadığınız yerler
Kaynak

Umarız incelememiz sizi dünyanın resim gibi sahil bölgelerinde yeni seyahatlere ilham verir. Gezginler için en yararlı ve ilginç bilgilere Travelask.ru sitesinde ulaşabilirsiniz.

Editör: Daria Ivanyushkina

Dilinizi seçiniz

Para biriminizi seçin

Uygun olduğu durumlarda fiyatlar seçtiğiniz para birimine dönüştürülecek ve bu para biriminde gösterilecektir. Ödeme yaptığınız para birimi rezervasyonunuza göre farklılık gösterebilir ve ayrıca hizmet ücreti de geçerli olabilir.